Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zálet DG-300 Elán 18.října 2015

Už více než rok leželo Honzovi ve skříni jeho DG-300 Elán z produkce firmy Reichard. Po celou tu dobu se nedařilo provést zálet tohoto stroje z různých příčin jako třeba nechuť k lítání, málo času, porouchaná vlečná a také příchod loňské zimy.

Až letošní 18. říjen byl tím správným dnem, kdy se podařilo splnit všechny podmínky a my se po dlouhé době sešli na letišti k pozdně podzimnímu zavlekání. Za dohledu a ochrany druhoválečných stíhaček Bolka a Radima jsme roztáhli vlečné lano a šli na to. První vleky byly na rozcvičení, Honza opakoval se Sagittou a já zase se svou vlečnou, kterou jsem měl v rukou asi tak po dvou letech, kdy jsem se nechal jen a jen vlekat se svým ASW-27. Opáčko proběhlo bez problému, setřásli jsme ze sebe mírnou nervozitu a mohlo se jít na dlouho očekávaný zálet DG-300.

První cuknutí, Elánu se moc odlepit od země nechce, Honza musí pořádně "zatáhnout" a DGéčko se končně odlepí. Neletíme moc vysoko, DG se odepíná a začíná kroužit, po ustálení letu to vypadá na trochu těžší čumák. Další vlek je již s posunutými baterkami dozadu a DG se již ve vleku chová od začátku ukázněně, stoupáme již  o něco výše, než prvně. Shodli jsme na tom, že klouzák má DGéčko fakt hodně dobrý, kroužilo jen s minimální ztrátou výšky. Je vidět, že klidný, pohodový let bude jeho silnou stránkou. Uvidíme, co pak řekne na trochu ostřejší styl lítání, až přijdou nějaké ty lopasy, výkruty a průlety na rychlosti!
Do sešeření jsme dali ještě několik vleků a nutno ještě dodat, že přistání s DGéčkem se Honzovi ve většině případů opravdu dařila.

Tak to vypadá, že pokračování zase až na jaře! 
Radek

 

 

Náhledy fotografií ze složky Zálet DG-300 Elán 18.října 2015

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář